Konya İl Sağlık Müdürü
30 Mayıs 2023

50155,mehmetkoc42png.png

Prof.Dr. Mehmet Koç
Konya İl Sağlık Müdürü

Özgeçmişi

Prof. Dr. Mehmet KOÇ,  İlk-Orta ve lise öğrenimini Konya’da tamamladı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu. Eylül 1991 – Eylül 1995 yıllarında pratisyen tabiplik görevini yaparken 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı doktora (Fizyoloji) eğitimini 1997 yılında tamamladı.

1995 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başlayan Dr. Koç 1999 yılında uzmanlık eğitimini tamamladı.

Ocak 2000 yılında aynı üniversitede Yrd. Doç. Dr. olarak öğretim üyeliğine atandı. Ocak 2003 yılında Atatürk Üniversitesi bursuyla 3 ay A.B.D. Ohio State Üniversitesi Arthur G. James Kanser Hastanesi ve Araştırma Merkezinde “Misafir öğretim üyesi” olarak çalıştı. Arthur G. James Kanser Hastanesi ve Araştırma Merkezi araştırma bursuyla 3 ay daha “Araştırmacı Öğretim Üyesi” olarak çalıştı.  2006 yılında İsatanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında 2 ay “Brakiterapi”   eğitimi aldı. Ekim 2006’da Doçent oldu. Kasım 2007’de Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’na Öğretim Üyesi olarak atandı. Mart 2008’den itibaren A.B.D Virjinya Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda  “Misafir öğretim üyesi” olarak 3 ay çalıştı. Haziran 2008’den itibaren aynı hastanenin araştırma bursuyla “Araştırmacı Öğretim Üyesi” olarak 12 ay çalıştı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Eğitim Komisyonu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Bologna Süreci Eşgüdüm Komitesi ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Tezleri (San-Tez)  Programı  “Tıp ve Biyolojik Bilimler Alanı Değerlendirme Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Halen Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Eğitim ve Müfredat Komisyonu, Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Komisyonu (TUKMOS),  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu “Tıbbi Cihaz Teknik Değerlendirme Komisyonu” ve Karatay Üniversitesi Sağlık Programları Danışma Kurulu üyeliğine devam etmektedir.

İki Sempozyum başkanlığı ile 1 tane de Ulusal Kongre Düzenleme Kurulu üyeliği yapmıştır.

Akademik alanda 53 uluslararası olmak üzere toplam 64 makale, Uluslar arası toplantılarda sunulmuş 33 sözel ve poster bildiri, ulusal toplantılarda sunulmuş 57 sözel ve poster bildirisi bulunmaktadır. Yayınlarına 800’ün üzerinde atıf yapılmıştır.

“Herbal Radiomodulators Application in Medicine Homeland Defence and Space” kitap bölüm yazarlığı ve bir tane kitap bölüm çevirisi bulunmaktadır. İki adet yurtdışı projede çalışmıştır. Yedi adet TÜBİTAK veya BAP Bilimsel Araştırma Projelerinde yürütücü veya çalışmacı olarak görev almıştır. 12 bilimsel toplantıda davetli konuşmacı-panelist-oturum başkanı olarak görev almıştır. Uluslararası ve ulusal 19 kursa katılmıştır. Dördü Tıpta uzmanlık ve 3’ü Yüksek Lisans olmak üzere toplam 7 adet tez yönetmiştir.

Üç kez Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı Sağlık Bilimleri Doçentlik Jüri Üyeliği yapmıştır.

TÜBİTAK  Araştırma Projeleri  ve BİDEB – TIP   panelistliği yapmıştır.

American Society for Radiation Oncology (ASTRO) ve The International Association for the Study of Lung Cancer, ( APLCC ) kongre bursu kazanmıştır.

Turkish Journal of Medical Sciences ve  Global Journal of Breast Cancer Research Radyasyon Onkolojisi Bölüm Editörlüğünü yapmaktadır. Ondan fazla Uluslararası dergide hakemlik yapmaktadır.

Altı adet bilimsel dernek üyeliği bulunmaktadır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Dönem IV Koordinatörülüğü,  Necmettin Erbakan Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Baş koordinatör Yardımcılığı ve Meram Tıp Fakültesi “Educational Comission for Foreing Comission for Foreign Medical Graduates” (ECFMG) koordinatörlüğü yapmıştır.

2002 Yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi  Merkezi ve 2009 yılında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi ve Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT) merkezlerini kurmuştur.

İdari görev olarak Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı (Ocak 2000 – Kasım 2007), Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı (Aralık 2009 – Aralık 2011), Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı (Aralık 2011 – Mart 2015), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticiliği (Mart 2015-Kasım 2016) ve Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği (Kasım 2016- Ekim 2017) yapmıştır. Halen İl Sağlık Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.